Pokutu ve výši 720.000 eur, v přepočtu téměř 19 milionů korun, musí zaplatit scientologická organizace působící ve Francii. Pařížský soud ji odsoudil za organizovaný podvod, další činnost ale scientologům nezakázal.
19:55 27. října 2009 https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/scientologove-ve-francii-dostali-vysokou-pokutu-za-podvody_200910271955_mhromadka
Podle soudu se scientologická organizace dopustila podvodu tím, že vylákala od čtyř svých členů částky v řádu desetitisíců eur.
Přestože se právníci scientologů okamžitě proti rozsudku odvolali, je tento verdikt ve Francii považován spíše za jejich vítězství, protože v sázce byla další existence organizace.
Když letos v květnu nařídil soud rozpuštění dvou hlavních struktur a nad členy organizace vynesl nepodmíněné tresty, zdálo se, že scientologové ve Francii skončili. Jiná soudní instance ale toto rozhodnutí zpochybnila.
Scientologům nahráli poslanci
Určitý rozkol pak vnesli do případu poslanci, kteří v září modifikovali zákon, podle něhož už není odsouzení za podvod důvodem k rozpuštení právního subjektu.
Spekulovalo se o tom, že změna nastala právě na objednávku scientologů. Podle některých hlasů se údajně infiltrovali i mezi poslance a do určité míry ovlivnili zmíněný zákon. Samotný parlament tvrdí, že se to stalo nedopatřením, a hledá nyní cestu k nápravě.
V USA církev, v Evropě sekta
Scientologové mají ve Francii, kde se k nim údajně hlásí asi 45.000 členů, stále charakter sekty a nikoliv církve, jako je tomu ve Spojených státech. Mezi jejich stoupence patří v USA například herci John Travolta a Tom Cruise.
Jak ve vysílání Radiožurnálu vysvětlil religionista Zdeněk Vojtíšek, náboženské hnutí založil v roce 1954 ve Spojených státech spisovatel sci-fi Ron Hubbard. „Hnutí propaguje náboženskou verzi psychoterapie. Je to taková psychoterapie na lidové notě s náboženskými dopady,“ uvedl Vojtíšek.
Hlavním principem církve je víra v kosmické bytosti, které představují duši každého člověka a neustále se převtělují. Společenství je velice kontroverzní kvůli manipulativním technikám, které právě francouzské zákony chápou jako uvedení do stavu nevědomosti nebo jako zneužití slabosti.
„Scientologická církev tímto získala značné bohatství a značný vliv v politických a ekonomických sférách. Je proto považována za určité ohrožení demokracie,“ připomněl religionosta Zdeněk Vojtíšek.
Jan Šmíd, Martin Hromádka