Uživatel nepřihlášen

Reklama

18.7.2009 | 10:53 | LucieK

Scientologie: V Čechách zavrhovaná moderní sekta?

ČLÁNEK
archiv

Jenom my vás můžeme zbavit vašich problému, jenom s námi osvobodíte všemocnou bytost ve vás... Někomu to připadá jako snůška blábolů, existují však nejméně statisíce lidí, kteří scientologii (a jejím představitelům) zcela propadli.

Tom Cruise a spol.

Scientologie je hnutí, které sami scientologové označují za církev a "studium pravdy“ a o kterém bychom pravděpodobně nevěděli nic, nebýt hvězdných vyznavačů v čele s Tomem Cruisem. Centrála v Los Angeles se chlubí tím, že po celém světě šíří myšlenky scientologů. Ke scientologii se údajně hlásí až 9 miliónů lidí, ale střízlivější odhady hovoří maximálně o 400 000 přívrženců. Ovšem počet klientů, kteří jejich služby využívají, je určitě mnohem vyšší, a to i u nás.

Za vším hledej Hubbarda!

Počátky celého systému se datují do roku 1950, kdy Lafayette Ronald Hubbard vydal knihu Dianetika. Do té doby byl Hubbard znám především jako autor sci-fi literatury a Dianetika dle jeho mínění měla znamenat převrat v pojetí a přístupu k lidské duši. Dianetika je věda a scientologie je náboženství, které z ní vychází. Základní myšlenkou je cesta k osvobození duše, v níž je ukryt thetan – náš duch, který oplývá všemi možnými schopnostmi a brzděný je jen našimi negativními zážitky a zkušenostmi. Jde o pochopení vlastního ducha, mysli a (samozřejmě) o spásu a očištění.

Hodně povrchní Freud

L. R. Hubbard toho sice hodně zažil, procestoval a prostudoval, ale nijak zvláštním vzděláním v oboru neoplýval a pod většinou jeho úderných myšlenek vypozorujeme základy např. Freudovy psychoanalýzy. Přítomnost myšlenky mimozemšťanů v nás ukazuje spíše na autorovu bohatou fantazii, než na něco smysluplného. Jeho dianetika byla odsouzena mnohými specialisty, možná právě proto je scientologie tolik zaujatá proti psychologii a psychiatrii (scientologové je přirovnávají k metodám šamanů z džungle, odmítají některé léky, například sedativa a antidepresiva).

Vyplavit nečistoty

Jak vlastně probíhá taková očista ducha? Na začátku vám milý člověk nabídne zdarma test osobnosti, vyplní jej s vámi a vyhodnotí. Zjistíte, jak jste strašně nešťastní a kolik máte problémů. Nejdříve vám nabídne poučnou Hubbardovu literaturu, poté nějaký úžasný cenově výhodný kurz sebepoznávání a poté samotnou očistu formou důkladného vypocení v sauně nebo pravidelné docházení na tzv. auditingy.

Na detektoru lži

Při auditingu jste napojeni na e-metr (něco jako detektor lži), máte odpovídat na různé (i hodně soukromé) otázky a v okamžiku, kdy se dostanete k nějakému bolavému místu, je třeba jej důkladným rozebráním odstranit! Auditingy musíte neustále opakovat (a samozřejmě platit), abyste nejen postupovali blíž a blíž k vysněné čistotě a svobodě, ale především proto, aby se vám vaše problémy nevrátily! Požadovaným cílem je stav naprosté čistoty, tedy "clear“.

Důležité je maskování...

Na scientologii není jen to špatné. Kurzy o tom jak se učit, jak komunikovat nebo jak se vyznat ve svém nitru mohou být pro mnohé racionálně uvažující lidi přínosné, myšlenka světa bez šílenství a bez válek a zločinu zní sice naivně, ale mile. Snaha o prevenci a odvykání drog (Narconon) nebo rehabilitace vězňů (Criminon) vypadá na první pohled nejen neškodně, ale dokonce chvályhodně. Ovšem očekávali byste ucelené a cílené kampaně, informační brožury s ověřenými informacemi a proškolené odborníky se zkušenostmi v dané problematice, což vám scientologové většinou nenabídnou.

Zatít drápky všude

Většina scientologických podniků a aktivit je zastřešována organizací WISE, které se tváří nenápadně, ale dotuje Scientologickou církev, jejím prostřednictvím církev zasahuje do vedení mnoha podniků a nabírá nové členy, případně doporučuje do vedení své lidi. Pod WISE patří třeba Bussines Success nebo PERFORMIA (kurzy pro manažery a obchodníky), Hubbardova akademie administrativy, studijní centrum BASIC (pomoc dětem s problémy se čtením, psaním a učením) a jazyková škola LITE), ale i mnohé další.

Ti, co nesouhlasí...

Scientologické hnutí (u nás status církve nemá) má spousty odpůrců. Od jejich projektů v oblasti prevence drog a kriminality se distancuje Ministerstvo školství i Ministerstvo vnitra, fakta a aktuální dění se snaží na svých stránkách dokumentovat například projekt R-factor a aktivněji formou demonstrací působí hnutí Anonymous – mladí lidé skrývající svou tvář pod masku. Nevybíravě si ze scientologů vystřelil i seriál South Park (třeba epizoda 912), velmi kriticky pražské dianetické centrum ohodnotil ve své reportáži i reportér časopisu Maxim.

Celkem fajn byznys?

Tak jako u mnoha jiných sekt se i v souvislosti se scientology hovoří o vymývání mozků, vytahování peněz z důvěřivých lidí a o snaze způsobit závislost na určité formě terapie, manipulovat lidmi. V mnoha státech (například v USA) je oficiálně uznávanou církví, ne tak u nás, ač má slovo "církev“ v názvu. V Česku je pouze společností s ručením omezeným a nehlásí se k ní více než sto lidí. Přesto přese všechno ale na našem území fungují 4 dianetická centra a rozsáhlá síť firem se scientologií provázaných.

Hlavně obezřetnost

Touha člověka po poznání sebe samého může být zrádná. Může vám zrychlit kariérní postup, pomoci si utřídit myšlenky, ale také vás může přivést na mizinu a připravit o vše. Při auditingu ze sebe dostáváte ty nejbolestivější a nejcitlivější zážitky, toho může leckdo zneužít. Pokud si ťukáte na čelo, v duchu si myslíte něco o bandě pomatenců a ujišťujete se, že takovým vy nikdy nenaletíte, koukněte se třeba na stránky BASICu nebo jazykové školy LITE a zkuste na nich najít něco špatného! Pravděpodobně vám budou připadat sympatické a "normální“...
 

 

nahoru

Související články


  • Žádné články ...