www.r-factor.cz: málo známé informace o scientologické církvi (sektě) a jejích aktivitách jako jsou Dianetika, LITE, PERFORMIA, Business Success, BASIC...

The Thriving Cult of Greed and Power.

 

SCIENTOLOGICKÁ CÍRKEV

VZKVÉTAJÍCÍ SEKTA CHAMTIVOSTI A MOCI

slovensky nebo anglicky www, anglicky pdf

Kapitola: 10/11

Instituce, která dosud nejvíce trápila scientologickou církev, je IRS (daňový úřad), jejíž úředníci se domnívají, že Hubbardovi nástupci možná vykrádají církevní kasu. V roce 1988 Nejvyšší soud USA potvrdil zrušení postavení církve jako subjektu, který nemusí platit daně. Od té doby začal dělat IRS rozsáhlý audit po celé zemi. Agent IRS, Marcus Owens, odhaduje, že se akce zúčastnily tisíce zaměstnanců IRS. Další agent v interním memorandu IRS vyjádřil naději na "konečné rozložení" církve. Malý paprsek naděje se objevil v loňském červnu (1990), když federální odvolací soud prohlásil, že dvě kazetové nahrávky obsahující rozhovory mezi představiteli církve a jejich právníky představují důkaz o plánu spáchat v budoucnosti daňové podvody.

IRS a FBI během minulých třech let vyslechli bývalé členy scientologie, částečně i za účelem získání důkazů o velkém případu vydírání, který, podle všeho, skončil v loňském létě. Federální agenti si stěžují, že ministerstvo spravedlnosti nechce uvolnit potřebné množství peněz na vedení dlouhodobého boje proti scientologii, ani odvracet notoricky známý džihád sekty proti jednotlivým agentům. "Podle mne má tato církev jednu z nejlépe fungujících zpravodajských služeb v USA. Může konkurovat dokonce i FBI," řekl Ted Gunderson, bývalý šéf pobočky FBI v Los Angeles.

Zahraniční vlády zakročily proti této organizaci ještě razantněji. V Kanadě bude v červnu církev a devět jejích členů souzeno na základě obžaloby krádeže vládních dokumentů (řadu z nich se podařilo získat zpět během velké policejní razie v ústředí církve v Torontu). Scientologická církev navrhla, že dá milion dolarů na charitu, když se od případu odstoupí, ale kanadský stát nabídku odmítl. Od roku 1986 úřady ve Francii, Španělsku a Itálii udělali razie ve více než 50 scientologických centrech. Aktuální žaloby proti více než stovce evropských členů církve zahrnují podvod, vydírání, únik kapitálu, donucování, nelegitimní provozování lékařské péče a zneužívání lidí s nižšími mentálními schopnostmi. V Německu minulý měsíc vládní politici obvinili sektu z pokusu infiltrovat se do jedné z velkých politických stran a z intenzivního verbování členů ve východní části země.

Občas i největší stoupenci scientologie potřebují nějakou ochranu. Filmová hvězda, John Travolta, dlouho sloužil jako neoficiální mluvčí církve i navzdory tomu, že v roce 1983 stál v opozici vůči vedení církve. Bývalí vysocí funkcionáři církve tvrdí, že se Travolta dlouho obával, že by v případě odchodu z církve byly zveřejněny detaily jeho sexuálního života. "Velmi se obával, že by to mohlo vyjít najevo a řekl mi to," vzpomíná William Franks, bývalý předseda církevní rady. "Nebyly vysloveny žádné jasné výhrůžky, ale samozřejmě se s tím počítalo. Když odejdete, okamžitě na vás začnou vyhrabávat všechno možné." Franks byl vyloučen z církve v roce 1981, poté, co se ji pokusil reformovat.

ODKAZY

 • TIME (about Scientology):
  The Thriving Cult of Greed and Power, www
  The Scientologists and me, www
  Mining money in Vancouver, www
 • ROLLING STONE: Inside Scientology, R-factor
 • REFLEX:
  Scientologické peklo
  , www
  Řekni ne sektám, www
 • Odchází John Travolta ze Scientologické církve? R-factor

© 2008-2011 www.R-FACTOR.cz / aktualizováno 31.07.2011

DOPORUČUJEME
Logo Rolling Stone

UVNITŘ SCIENTOLOGIE

REPORTÁŽ

časopisu Rolling Stone popisuje Scientologickou církev, její nápravné programy a ideologickou indoktrinaci.

@

Galaktický krutovláce Xenu.

ZA MOSTEM JE XENU

KNIHA

popisuje život v sektě. Jak se Margery dostala k scientologům a jak přišla téměř o všechno; o peníze, iluze a málem i o svou rodinu a život.

@

Ilustrace k filmu 1984 podle románu Goerga Orwella.

GEORGE ORWELL, 1984

FILM

natočený podle Orwellova románu 1984. Hubbard v jedné přednášce řekl, že takto by vypadal svět při tajném používání scientologie.