www.r-factor.cz: málo známé informace o scientologické církvi (sektě) a jejích aktivitách jako jsou Dianetika, LITE, PERFORMIA, Business Success, BASIC...

Geir Isene - bývalý norský člen scientologické církve.

film   M O S T

2006, drama (The Bridge)

The BridgeM O S T   (The Bridge)

Most je nízkorozpočtový hraný film.
V roce 2006 ho režíroval Brett Hanover.

Je to příběh o angažovanosti a deziluzi v Scientologické církvi.

Ve filmu jsou použity konkrétní scientologické výrazy i ukázky ze současných propagačních a tréninkových videí. Film byl uvolněn do distribuce internetem jako volně stažitelný 10.9. 2006.

V katalogu filmového festivalu Indie Memphis se píše, že Most je "první hraný film" o Scientologické církvi.

Ačkoli je děj na pozadí Scientologické církve a Sea Orgu, osoby i situace jsou smyšlené. Ale ne nereálné. Viz např. weby:
WhyAreTheyDead.info nebo
BlownForGood.com.

DĚJ FILMU MOST

Film začíná úvodem hodnostáře Sea Orgu, Ronniem Miscavigem (bratr šéfa církve Davida Miscavige), který popisuje planetární kampaň pro rozšíření (diseminaci) Scientologie. Po tomto úvodu je vidět scientoložka Diana Wheatová (hraje ji Carole Smith) v auditingovém sezení. Audituje ji šéf místní Scientologické církve, Robert Solomon (hraje ho Bill Baker). Diana popisuje své trable s penězi a autem. Následující den nechá Robert Dianu vymodelovat její finanční potíže za pomoci modelíny. Diana se obává, že její finanční závazky ji neumožní postupovat po Mostě k absolutní svobodě. Robert jí říká, že může pracovat v církvi a za to dostane služby, které se nacházejí na Mostě.

Ronnie Miscavige přednáší o scientologické kampani.
Obr. "Nemluvte s nikým z veřejnosti o tomto videu. Oni budou informováni později."
Skutečná postava ze scientologického videa, velitel marketingu Ronnie Miscavige.

Souběžně s tímto dějem se Richard Grey (hraje ho Tom Padgett) pokouší kontaktovat svou dceru Amy na pozemní scientologické základně Flag v kalifornském Clearwateru. Zaměstnanci církve mu odmítají umožnit hovor s Emy, protože byl vyhlášen za utlačovatelskou osobnost (což Richard neví). Richard přijede v sobotu do místní církve. Diana, která teď pracuje jako recepční mu podává kopii etického nařízení o tom, že Richard je utlačovatelská osobnost.

Postava otce, Richarda Graye.
Obr. Postava Amyina otce, Richarda Greye.

Další den Diana pracuje v církvi, když přijdou dvě slečny. Dívky viděli epizodu ze South Parku "Přistižen v šatníku" a chtějí se z legrace zúčastnit bohoslužby. Diana jim vysvětluje, že Scientologická církev nemá žádné nedělní bohoslužby a pouští jim místo toho propagační video o Dianetice. Doma Richard čte weby Operaci škeble (Operation Clambake, www.xenu.net) a Lermanet.com, když obdrží panickou zprávu od přítele. Kamarád mu píše, aby se podíval na zprávy z Clearwateru a tak se Richard dozvídá, že Amy zemřela po pádu z Fort Harrison hotelu. Krátce potom u volá Robert Solomon z církve, aby ho informoval, že se nesmí zúčastnit pohřbu, protože Amy a její matka se od něj oddělili.

Most k absolutní svobodě Bridge to total freedom
Obr. Název filmu Bridge / Most je podle jakési scientologické mapy, jak postupovat ke stavu totálního osvícení. Uprostřed je úroveň Klír, výše jsou OT stupně. Max. velikost.

Na narozeniny L. Ron Hubbarda Robert oznamuje, že Diana dosáhla stavu Klír a dává ji certifikát a náramek Klíra. Po oslavě si ale bere náramek zpět a promítá jí film, který ji má povzbudit k pokračování po Mostě směrem k Operujícímu Thetanovi absolvováním kurzů na základně Flag. Pozdě v noci, když uklízí, přijede rozrušený Richard a žádá ji, aby mohl mluvit s někým, aby mu mohli dovolit zúčastnit se pohřbu Emy. Diana odmítá a Richard nechá před církví nějaké staré Scientologické knihy a nahrávky, které dříve patřili Amy. Diana poslouchá jednu Amynu kazetu z vysoce postaveného scientologického centra v Clearwateru a slyší rozlobený mužský hlas, který "chce mluvit s auditorem", v nepochopitelném žargonu naplněným nesmyslnými slovy.

Šéf Scientologické církve v Memphisu Robert Solomon a věřící Diana Wheatová.
Obr. Postava Roberta Solomona, šéfa církve v Memphisu vysvětluje
věřící-člence Dianě Wheatové, jak postupovat po Mostu k absolutní svobodě.

V závěrečné části je vidět protestující před církví, kteří hlasitě skandují o smrti Amy. Když k nim přijde Diana, aby je konfrontovala, oni ji žádají, aby vyšla z církevn branky a začnou ji vyprávět příběh o Xenu a Ohňové stěně z kurzu na Mostě pro úroveň Operující Thetan III. Robert zahlédne Dianu mimo církev a řekne jí, aby šla zpět a začne vyhrožovat protestujícím, ale to vše až poté, co jí už odvyprávěli příběh o Xenu. Jakmile je Diana uvnitř, Robert ji bere na bezpečnostní prověrku-výslech (security check, sec-check) aby zjisti, zda má nějaké pochyby nebo nečestné záměry vůči Scinetologii.

Protestující proti Scientologické sektě.
Obr. Protestující proti Scientologické sektě s transparentem SEKTA CHAMTIVOSTI.

Richard volá matce Amy, která je stále ještě v Scientologii a žádá ji o povolení zúčastnit se pohřbu. Ona odmítá a končí hovor s tím, že nechce být poslána na etiku. Večer Robert připomíná Dianě nutnost pokračovat po Mostě a zmiňuje také OT III a Ohňovou stěnu. Tu noc zklamaná Diana odchází a opouští Scientologii.

Ve filmu je epizoda, kdy Robert Solomon zakazuje Dianě, která právě uklízí, aby vstoupila do kanceláře L. Rona Hubbarda. Ona pokyn akceptuje a dveře neotevře. Na konci filmu, když jí začínají docházet souvislosti, vyběhne po schodišti nahoru a otevře dveře do Ronovy pracovny. Ale tam žádná není, jen se za dveřmi skrývá pár regálů.
Tvůrci tímto chtěli pravděpodobně ukázat, že Scientologická církev lže a tají informace před svými věřícími. Ve skutečnosti jsou tyto kanceláře L. Rona Hubbarda přístupné (je možno do nich nahlédnout) a šlo by je přirovnat k ideologickým rudým koutkům, které byly za komunistů v každém "komunistickém orgu". Takovou kancelář bylo možno vidět i v Dianetickém centru v Praze.

Film končí věnováním:

Všem těm, kteří promluvili a všem, kteří byli umlčeni.

FILM THE BRIDGE S ČESKÝMI TITULKY

Film ze serveru Overstream zmizel, ale znovu je k vidění na youtube.

 

 

PRODUKCE

Na produkci filmu se podíleli bývalí scientologové. Film používá některá scientologická videa ("Jak používat Dianetiku: Videoprůvodce do lidské mysli" a také archivní záznam Rona Miscavige, bratra šéfa církve Davida Miscavige.

Film byl natočen během 5 dní v memphisském hotelu aby se co nejvíce zabránilo potenciálním problémům se scientology. Film byl natočen černobíle, ale tvůrci použili barvu na zvýraznění určitých objektů nebo scén.

DISTRIBUCE

Premiéra proběhal na 10. výročí webu Operace Škeble (Operation Clambake www.xenu.net) v Norsku 2.9. 2006 a film byl promítán na 9. Indie Memphis filmovém festivalu v říjnu 2006.

Logo Operace Škeble - Operation Clambake
Obr. Logo Operace Škeble. www

Film byl dán do distribuce k volnému stahování přes internet v září 2006. Film byl označen jako "royalty-free" a smí být distribuován on-line pro osobní použití. Práva k jakékoli offline distribuci má vyhrazena Brett Hanover.

Během několika týdnů po uvedení filmu, Brett Hanover odstranil film ze svých distribučních stránek. Na svém webu tvrdil, že "to je kvůli otázkám copyrightu... Nekontaktujte mne ohledně tohoto filmu, již ho nepodporuji".

Hanoverův web už neobsahuje žádnou informaci o tomto filmu.

Rychlý zvrat názoru ohledně svého díla prodělal i Bob Minton, producent filmu The Profit.

OBĚTI A PROPAGÁTOŘI SCIENTOLOGICKÉ CÍRKVE

Scientologie zabíjí

První řada fotografií jsou některé z obětí Scientologické církve.
Druhá řada jsou celebrity-propagátoři Scientologické církve.

vpravo nahoře:

Ve skutečnosti jsme první lidé, kteří udělali velký krok kupředu ohledně smrti. Je to jeden z velkých úspěchů Scientologie.

L. Ron Hubbard

Více na www.whyaretheydead.info

ODKAZY

© 2008-2014 www.R-FACTOR.cz / aktualizováno 11.01.2015

DOPORUČUJEME
Logo Rolling Stone

UVNITŘ SCIENTOLOGIE

REPORTÁŽ

časopisu Rolling Stone popisuje Scientologickou církev, její nápravné programy a ideologickou indoktrinaci.

@

Galaktický krutovláce Xenu.

ZA MOSTEM JE XENU

KNIHA

popisuje život v sektě. Jak se Margery dostala k scientologům a jak přišla téměř o všechno; o peníze, iluze a málem i o svou rodinu a život.

@

Ilustrace k filmu 1984 podle románu Goerga Orwella.

GEORGE ORWELL, 1984

FILM

natočený podle Orwellova románu 1984. Hubbard v jedné přednášce řekl, že takto by vypadal svět při tajném používání scientologie.