www.r-factor.cz: málo známé informace o scientologické církvi (sektě) a jejích aktivitách jako jsou Dianetika, LITE, PERFORMIA, Business Success, BASIC...

UVNITŘ SCIENTOLOGIE, díl 9/10

Jeffrey Aylor. Bylo mu třináct let, když se přidal k námořní organizaci (Sea Org). Vyrostl v scientologické rodině v Los Angeles. A byl právě v kostele, když ho oslovil náborový pracovník Sea Orgu: "Co děláš se svým životem?"

Jeffrey nevěděl, co mu na to říci. "Je mi třináct a se svým životem nedělám nic," odpověděl Jeffrey. A náborový pracovník se ho zeptal, zda by chtěl "pomáhat" lidem. Jeffrey řekl: "No jistě. Kdo by nechtěl pomáhat lidem?"

Ukázka náborového letáku Sea Org. Ukázka náborového letáku Sea Org. Ukázka náborového letáku Sea Org.
Ukázky náborových letáků Sea Orgu. Kliknutím na obr. se zvětší.

A zde začíná Jeffreyho cesta do pevně sevřeného světa Sea Orgu, kde stráví následujících sedm let svého života. Za tu dobu neviděl ani 10 filmů, jen zřídka poslouchal hudbu a nikdy neměl sex. Ačkoli teoreticky čtení novin a časopisů je povoleno – "USA Today" je volně prodáván v Gold Base – v praxi je ale takovéto čtení členům rozmlouváno právě tak jako surfování po internetu a sledování televize. Vlastně veškeré kontakty s vnějším světem byly "enthetou". "Nikdy jsem se nepovažoval za scientologa, dokud jsem se nepřidal k Sea Orgu," říká Jeffrey.

Jeffreyho indoktrinace začíná ve výcvikovém táboře známém jako EPF ("Estates Project Force" je něco jako "jednotka pro projekty s nemovitostmi"; indoktrinace je "násilná forma převýchovy v intencích určité stranické ideologie za současné blokády či bariéry objektivních informací"). V táboře EPF se učí pochodovat, salutovat a vykonávat manuální práce. Fyzická práce je klíčovou výcvikovou technikou používanou na nových rekrutech. Jeffreyho sestra, ku příkladu, absolvovala EPF když jí bylo dvanáct let a byla přinucena procházet kanály, které byly zamořeny krysami a šváby. Obdobně jako TR's, je tento způsob práce, vysvětluje Jeffrey, zaměřen na zvýšení "konfrontace" osoby. Zvýšená konfrontace pak osobě umožňuje mít větší kontrolu nad svým okolím.

Po absolvování EPF dostal Jeffrey modrou košili, kravatu a tmavě modré kalhoty a byl odeslán pracovat jako recepční do "Americké Saint Hill Organizace pro duchovní výcvik", která je v drahém scientologickém kampusu v Hollywoodu. Platili mu 50 USD za týden a pracoval průměrně 15 hodin denně, včetně jedné či dvou hodin auditingu či jiného výcviku. Domovem mu byl velký pokoj jako v kasárnách v domě, kde žil Jeffrey s přibližně dvaceti dalšími chlapci a muži. Za sedm let, říká Jeffrey, jsem viděl svou rodinu desetkrát. Jeho jediný volný čas bylo pár hodin, které měl v neděli ráno, aby si mohl vyprat prádlo. Hubbard silně věřil v produktivitu, kterou viděl jako vysoce etické chování. "Odměňujeme produkci a vysoké statistiky a trestáme neprodukci a nízké statistiky," píše v knize "Úvod do scientologické etiky".

A pak se Jeffrey dostal k "hlídačům PTS". Tato služba monitoruje členy Sea Orgu, kteří chtějí opustit scientologický náboženský řád. Podle církevních funkcionářů, může člen Sea Orgu odejít kdykoli, kdy bude chtít. Ale v praxi je to zcela odlišné. "Jediný důvod proč by někdo chtěl odejít je to, že udělal něco špatného," říká Jeffrey. Touha odejít ze Sea Orgu vyvolá řetězec "bezpečnostních prověrek" ("sec check" - security check – bezpečnostní prověrka), které budou pokračovat skrze proceduru "cesta ven" (route out), která může trvat i déle než rok. Dřívější členové Sea Orgu prohlašují, že během procesu "cesta ven" jsou vystaveni tak obrovskému nátlaku, že se často rozhodnou raději neodejít.

Aby si církev pojistila, že nikdo neodejde dokud nebude hotov jeho proces "cesta ven", bude je Jeffrey sledovat: "Byl jsem přidělen pro práci stát i spát před pokojovými dveřmi hlídané osoby – byl jsem opřen o dveře, takže jsem ihned cítil, pokud je někdo otevřel. A když šli na záchod, tak někdo musel stát přímo přede dveřmi záchodu. Vždy tam někdo musel být."

Někteří nezvladatelní členové na dlouhou dobu "zmizeli" - byli zasláni do speciálního scientologického zařízení, kterému se říká RPF (Rehabilitation Project Force; projekt nápravy). RPF byl vytvořen v roce 1974 Hubbardem a je popsán církví jako dobrovolný rehabilitační program nabízející "druhou šanci" členům Sea Orgu, kteří se stali neproduktivními nebo zbloudili od církevních nařízení. RPF obnáší těžkou manuální práci (na církevních zařízeních), auditingy a studium, aby se napravily konkrétní problémy dané osoby. V církevních spisech jsou tomuto postupu přisuzovány pozitivní účinky. "Osobní 'vyhoření' není nic nového v organizaci," říká příspěvek vztahující se k RPF na oficiálním scientologickém webu, "ale myšlenka celkové rehabilitace, tak ta je nová."

Dřívější členové Sea Orgu, kteří programem prošli, říkají, že je to druh re-indoktrinace (opětovné indoktrinace), ve které se tvrdá manuální práce a intenzivní ideologické studium používá pro zlomení vůle člověka. Chuck Beatty, dřívější člen Sea Orgu, strávil sedm let v RPF v Jižní Kalifornii. Byl tam od roku 1996 do 2003 poté, co projevil touhu promluvit proti církvi. Z tohoto důvodu byl obviněn z "neloajality", což je stav přímo volající po rehabilitaci. "Má představa byla jít na RPF tak na šest až osm měsíců a pak vypadnout," říká Beatty. "Myslel jsem si, že by to tak bylo čestné." V RPF dostal "twina" (twin = dvojče; partner pro studium a auditing), který byl zodpovědný za to, že neuteče. "Je to vězeňský systém," říká a vysvětluje, že všichni ti, co jsou na RPF jsou 24 hodin denně sledováni a je jim zabráněno v kontaktu s okolním světem. "Je to psychologický nátlak a cítíte se jako viníci, pokud byste se pokusili uprchnout."

Od přírody tichému a disciplinovanému Jeffreymu nevadil dozor a řád Sea Orgu. "Byl jsem zabrán do práce," říká. "A to je to, co mám rád. A já jsem si myslel, že pomáhám lidem." Ale když onemocněl, jeho úhel pohledu se radikálně změnil. Během prvních šesti let jeho služby v Sea Orgu, Jeffrey udržel své astma a jiné nemoci pod kontrolou. Ale na jaře 2004 začal mít silné bolesti na prsou. A v létě už nebyl schopen pracovat. Na podzim už sotva vstal z postele.

Scientologové věří, že většina nemocí jsou výsledky vlastních psychických traumat dané osoby – že si je sami způsobili. Členové Sea Orgu mají přislíbenu lékařskou péči, ať už onemocní jakoukoli nemocí. Jeffrey ale říká, že z lékařského hlediska se mu moc nevěnovali. Neměl ani dostatek peněz, se kterými by mohl vyhledat lékaře mimo církev. Místo toho byl poslán na Etické poradenství. A když ho to neuzdravilo, navrhli mu, aby se vrátil na EPF a zopakoval si svůj výcvik.

A dokonce i přesto, že byl upoután na lůžko. "Kdybych někoho nedonutil , aby mne vzal k doktorovi …, tak bych se tam nikdy nedostal," říká Jeffrey. Jedné noci pak ležel Jeffrey v posteli a poslouchal nahrávku přednášky L. Rona Hubbarda. V ní Hubbard pronesl své známé prohlášení: "Jestliže to není pravda pro tebe, pak to pravda není". Pro Jeffreyho tak začalo období formulace otázek a hledání odpovědí, které by ale asi tak jako tak vyústilo v opuštění Scientologie. "Nikdo vám nemůže scientologii vnutit; a to je přesně to, co se stalo mně," říká Jeffrey.

A tak loni (tedy v roce 2005) jednoho únorového dne požádal o trochu volna, aby mohl navštívit lékaře. Pak zavolal své matce a požádal ji, aby pro něj přijela. Když přijela následujícího rána, Jeffrey nechal své klíče a průkazku Sea Orgu v pokoji na své posteli. Pak si vzal jen své oblečení a odešel.

Dnes třiadvacetiletý Jeffrey žije v malém horském městečku vzdáleném více než čtyři hodiny cesty od Los Angeles. Od svého "útěku" ze Sea Orgu, jak to nazývá, se již nikdy do církve nevrátil. Nikdy nepromluvil o svých zkušenostech, které stále považuje za "ne až tak strašné". Ale protože opustil Sea Org bez dovolení, byl prohlášen za utlačovatelskou osobu. Myslí si, že jeho rodina, která je stále v církvi, s ním brzy nebude chtít mít nic společného.

Příkaz k "odloučení se" se nazývá "Prohlášení", a je vytištěn na zlatavém papíře. Tento dokument prohlašuje jméno utlačovatelské osoby a současně i její "zločin". Podle jednoho přítele Jeffreyho matky, který četl prohlášení ohledně Jeffryho, jsou jeho zločiny nejasné, ale každý scientolog, který to uvidí, tak tomu bude rozumět.

"Takovéto prohlášení je varováním pro Jeffreyho přátele v Sea Orgu," vysvětluje žena, která je stále ještě členkou církve. "Ukazuje jim to, 'Vidíte ho, on odešel bez dovolení. A toto se mu stalo. Nedělejte tu samou chybu.'"

* * *

ODKAZY

 • Web ROLLING STONE, www.rollingstone.com
 • Wikipedia o časopisu Rolling Stone, anglicky
 • TIME (about Scientology):
  Vzkvétající kult chamtivosti a moci, R-factor
  The Thriving Cult of Greed and Power, www
  The Scientologists and me, www
  Mining money in Vancouver, www
 • REFLEX: Scientologické peklo, www
  Řekni ne sektám, www

© 2008-2011 www.R-FACTOR.cz / aktualizováno 31.07.2011

DOPORUČUJEME
Logo Rolling Stone

UVNITŘ SCIENTOLOGIE

REPORTÁŽ

časopisu Rolling Stone popisuje Scientologickou církev, její nápravné programy a ideologickou indoktrinaci.

@

Galaktický krutovláce Xenu.

ZA MOSTEM JE XENU

KNIHA

popisuje život v sektě. Jak se Margery dostala k scientologům a jak přišla téměř o všechno; o peníze, iluze a málem i o svou rodinu a život.

@

Ilustrace k filmu 1984 podle románu Goerga Orwella.

GEORGE ORWELL, 1984

FILM

natočený podle Orwellova románu 1984. Hubbard v jedné přednášce řekl, že takto by vypadal svět při tajném používání scientologie.