www.r-factor.cz: málo známé informace o scientologické církvi (sektě) a jejích aktivitách jako jsou Dianetika, LITE, PERFORMIA, Business Success, BASIC...

UVNITŘ SCIENTOLOGIE, díl 5/10

Pokud hovoříme o životě Lafayetta Ronalda Hubbarda, je pravda relativním pojmem. Narodil se v roce 1911 a podle své legendy žil životem plným hrdinských skutků a skvělých vědeckých a duchovních výsledků až do své smrti v roce 1986. Fotografie Hubbarda v jeho nejlepších letech – častokrát s uvázaným kravatovým šátkem - visí v každém scientologickém centru. Hubbardův oficiální životopis si můžete přečíst i na scientologickém webu. Životopis vykresluje tohoto muže, kterému říkají "Zakladatel", jako velkého myslitele, učitele, vědce, cestovatele, etnografa, fotografa, mořeplavce a válečného hrdinu.

Fotografie Hubbarda visí v každém scientologickém centru
Fotografie Hubbarda visí v každém scientologickém centru.

Skutečnost o Hubbardově životě je však méně radostná, ale svým způsobem zajímavější. Syn důstojníka amerického námořnictva byl dle všech záznamů nevýrazným mladíkem z Tildenu v Nebrasce v USA. Ve druhém ročníku propadl na škole „George Washington University“. Později zaznamenal menší úspěch jako spisovatel brakové literatury, kdy vydával stovky povídek v časopisech typu „Astounding Science Fiction“. Jako poručík námořnictva, sloužil Hubbard krátce ve druhé světové válce. Ale nikdy nebyl v bitvě a na svou vlastní žádost byl propuštěn. Poslední měsíce války strávil v námořní nemocnici v Oaklandu v Kalifornii, kde si léčil vředy. O pár let později bude Hubbard tvrdit, že byl "zmrzačen a oslepen" v boji a že po letech intenzivního vědeckého výzkumu sám sebe uzdravil použitím technik, které se později staly součástí Dianetiky.

Po válce Hubbard odcestoval do Pasadeny v Kalifornii. Pasadena byla ve 40. letech minulého století rychle se rozrůstajícím vědeckým městem, kde se setkal s Johnem Whiteside Parsonsem. Parsons byl známou společenskou osobností a také zakladatelem "CalTech's Jet Propulsion Laboratory" (Kalifornský institut technologie, laboratoř propulzních tryskových motorů – tento ústav dnes řeší výstavbu a provoz robotických planetárních kosmických lodí). Sci-fi fanoušek Parsons byl také následovníkem anglického okultisty Aleistera Crowleye. Parsons se spřátelil s Hubbardem a vyzval ho, aby se přestěhoval do jeho domu. V jedné z pozoruhodných kapitol Hubbardova života, která je detailně zaznamenaná řadou životopisců, se zanedlouho-objevivší-se zakladatel Dianetiky stává Parsonsovým asistentem. Hubbard Parsonsovi pomáhá s rituály černé magie a sexuálními rituály včetně těch, kde se Parsons doslova pokouší vyčarovat "děvku z Babylonu" ("whore of Babalon" - děvka z Babylonu je křesťanská alegorie představující zlo v Bibli v knize Zjevení). Přitom všem mu Hubbard pomáhá jako učedník.

John Whiteside Parson
John Whiteside Parsons

Whore of Babylon
Obraz "Whore of Babalon" ("Děvka z Babylonu).

Okouzlující a charismatický Hubbard neodolal vábení Parsonsovy milenky, Sary Northrup. S tou se Hubbard později ožení (manželství trvalo od roku 1946 do 1951, byla to 2. Hubbardova manželka ze 3). Krátce poté se Hubbard pohádá s Parsonsem ohledně obchodního podílu. Ale protože se něco od Parsonse v jeho chatě naučil, vydá se Hubbard na svůj další krok životem. Ve své autobiografii z roku 1983, "Over My Shoulder: Reflections on a Science Fiction Era" popisuje vědeckofantastický spisovatel Lloyd Eshbach setkání s Hubbardem koncem 40. let. "Rád bych založil náboženství," vzpomíná Eshbach na Hubbardova slova. "To je to, kde jsou peníze."

Lloyd Arthur EshbachLloyd Arthur Eshbach Over my shoulder
Lloyd Arthur Eshbach a kniha Over my Shoulder.

Kniha "Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví" byla prvně vydána v květnu roku 1950. Brzy se stala bestselerem. Dianetika byla napsána způsobem praktické a moderní knihy o psychologii. Slibovala, že vykonáváním určitých postupů, z nichž některé vypadaly téměř jako hypnóza, se člověk může osvobodit od bolesti, úzkosti, agresivity a protispolečenských tendencí. A také slibovala, že si člověk může výrazně zlepšit paměť a zvýšit inteligenci. Kniha byla přivítána novinovým sloupkem Watera Winchella jako "nová věda", která "naznačuje, že je stejně tak revoluční pro lidstvo jako byl objev využití ohně pravěkým člověkem." Dianetika zůstávala na seznamu nejlépe prodávaných knih, který sestavoval list The New York Times, po dobu 28 následujících týdnů.

Ale řada různých vlivů, včetně odsouzení od Americké asociace pro psychologii, způsobila, že prodeje upadaly. Veřejná podpora Dianetiky slábla a koncem roku 1952 byl Hubbard finančně téměř na dně.

Ale raději, než by Hubbard přiznal porážku, "vylepšil" Dianetiku a odhalil to, o čem tvrdil, že je daleko více propracovanější cestou k osvícení: Scientologii. Tato nová technika byla navržena, aby napravila či vylepšila schopnosti jedince, na rozdíl od pouhého odstranění reaktivní mysli. V roce 1954 se zrodil první scientologický kostel v Los Angeles. L. Ron Hubbard je nyní zakladatel svého vlastního náboženství.

Z Los Angeles začal Hubbard rozšiřovat Scientologii do celého světa. Otevřel kostely v Anglii, Austrálii, na Novém Zélandě a na řadě dalších míst. V roce 1955 byla uvedena směrnice známá jako "Projekt hvězda – celebrita". Tento projekt byl zaměřen na nábor celebrit z oblasti umění, sportu, obchodu a vlády. Ty dostaly titul "Prime Communicators" (nejdůležitější zprostředkovatelé) a ty pomohou rozšířit povědomost o Scientologii. Jako pobídku dostaly tyto celebrity kurzy zdarma; ten, kdo odvedl opravdu dobrou práci pak mohl být "odměněn" OT stupněm na počest jeho služeb celé organizaci. Byly zakládány zvláštní scientologické kostely, známé pod názvem "Celebrity center". Bylo to proto, aby mohli celebrity praktikovat scientologii v klidu a bez přístupu veřejnosti. Nejbohatší scientologický kostel pro celebrity je v bývalém zámku na Franklin Avenue, pár kroků od Hollywood Hills.

Jeden z těch, kdo přitahovali pozornost a byl zapleten do Scientologie byl spisovatel William S. Burroughs, který později napadl její organizační strukturu jako utlačovatelskou pro nezávislé myšlení. Ale ostatní umělci byli méně kritičtí. John Travolta se stal scientologem v roce 1975 poté, co si přečetl Dianetiku. "Má kariéra pak bezprostředně odstartovala," tvrdí v osobním "success story", které bylo otištěno v knize Co je to Scientologie? (success story je příběh o úspěchu nebo scientologicky řečeno "zisk" - krátké pojednání, co danému člověku přinesl nějaký auditing nebo kurz, …) "Přistál jsem do hlavní role v TV show "Welcome Back, Kotter" a následovala řada úspěšných filmů." Travolta říká:, "Scientologie do mne investovala spoustu času."

William S. Burroughs
William S. Burroughs

Pak ještě Travolta do Scientologie přivedl muzikanta Chicka Coreu a Isaaca Hayesse, herečky Mimi Rogers a Kirstie Alley a vlivnou filmovou trenérku Milton Katselas, která přivedla řadu dalších, včetně Anne Archer a Kelly Preston, která se později stala Travoltovou ženou. A tyto celebrity přiváděly další, včetně Toma Cruise, který byl přiveden jeho tehdejší ženou, Rogers. Dále do Celebrity Center přišla třeba i Jenna Elfman, kterou přivedl její manžel, herec Bodhi Elfman. Další, třeba jako Juliette Lewis, Erika Christensen a Beck Hansen, se již narodily v Scientologii.

John Travolta auditing
John Travolta na auditingu.

Ale jak rostl Scientologii zisk, tak se začala ocitat pod zvyšujícím se dohledem americké vlády, která udělala koncem padesátých a začátkem šedesátých let několik nájezdů na scientologické kanceláře. V roce 1963 zabavila "Food and Drug Administration" (FDA - Organizace pro potraviny a léky) stovky e-metrů ze scientologických kanceláří ve Washingtonu D.C. (FDA tehdy obvinila církev z falešných tvrzení ohledně léčivé síly). Krátce poté Hubbard přestěhoval svou základnu z USA do Anglie, ale jeho odsouzení západními vládami setrvávalo. Aby zabránil pronásledování, koupil Hubbard v roce 1967 malou flotilu lodí a sám sebe jmenoval "komodorem" (nejvyšším kapitánem) a vyplul na moře, které bude pro Scientologii oficiálním domovem a daňovým rájem až do poloviny 70. let.

Hubbardovi na moři sloužila malá skupinka oddaných následovníků, které lze přirovnat k soukromému námořnictvu. Říkalo se jim "Sea Organization" (Námořní organizace) a všichni byli oblečeni do námořních uniforem. Mike Rinder, který se přidal do Sea Orgu, Námořní organizace, když mu bylo 18 let, sloužil na Hubbardově velitelské lodi, na Apollu, jako uklízeč. Rinder přijel na Apollo v roce 1973 po té, co prožil roky diskriminace v jeho rodné Austrálii (jihovýchodní Austrálie zakazovala Scientologii od roku 1965 do roku 1982). "Nemohli jste vlastnit scientologické knihy," říká. "A pokud jste je měli, museli jste je schovávat, protože kdyby přišla policie a nalezla je, tak by je zabavila."

Scientology Apollo
Hubbardova velitelská loď Apollo.

Na Apollu Rinder nalézá Hubbarda, pověstného samotáře, který je ale naprosto přístupný. Každý týden pořádal filmové večery a často se procházel po lodi a hovořil s posádkou. "To, co na něm bylo fantastické bylo to, že on dokázal, že jste se cítili velice důležití," vzpomíná Rinder. "On žádným způsobem nezdůrazňoval sám sebe nebo svou důležitost. On byl velmi, velmi milující a měl tak široký okruh znalostí a zkušeností, jak si jen můžete představit – on studoval vše." Rinder žasne nad Hubbardovými schopnostmi: "věděl jak pěstovat rostliny, spravovat auta, jak natáčet filmy, dělat hudbu, jak létat s letadlem i jak se plavit lodí."

Na moři Hubbard, který oficiálně rezignoval na svůj post nejvyššího vedoucího Scientologické církve (tím, že přenechal dennodenní starosti církve nižšímu managementu), pracoval na svých spisech a "objevech". Začal být posedlý silami, které mu oponují, včetně žurnalistů. Těm Hubbard dlouhodobě nedůvěřoval a dokonce jim navždy zakázal stát se scientology. Ještě hůře na tom byli psychiatři. Ti byli skupinou (Hubbard je nazval "čelní skupina"), která dohromady s farmaceutickým průmyslem operovala "přímo ze stránek teroristických učebnic," jak napsal v článku z roku 1969 nazvaném "Today's Terrorism" (terorismus dneška). Obvinil psychiatry z beztrestných únosů, mučení a vražd. "Psychiatr", napsal Hubbard, "zabíjí mladou dívku ze sexuálních pohnutek, vraždí tucet pacientů pomocí ocelového bodáku a kastruje stovku mužů."

Aby mohl napadnout své nepřátele, vydává Hubbard směrnici známou jako "Fair Game" (Lovná zvěř, viz r-factor), která trvá na tom, že ti, kteří oponují Scientologii, mohou být "podvedeni, souzeni, scientologové jim mohou lhát a zničit je." Tato směrnice byla vynucena scientologickou obdobou tajné policie, které se říkalo "Guardian's Office" (Kancelář ochránců). Během 70. let mezi jejich úkoly patřila také "Operace bílý sníh", která zahrnovala řadu tajných aktivit včetně odposlechu Oddělení spravedlnosti a také krádež dokumentů z IRS - amerického daňového úřadu. (Scientologičtí funkcionáři tvrdí, že směrnice Fair Game již byla před desetiletími zrušena.)

FBI objevila tento plán při bleskové prohlídce v kancelářích scientologů v Los Angeles a Washingtonu D.C. v roce 1977. Nalezeny byly odposlouchávací zařízení, nástroje pro vloupání a zhruba 90.000 stran dokumentů. Jedenáct scientologů, včetně Mary Sue, třetí Hubbardovy ženy, bylo posláno do federální věznice pro jejich účast na spiknutí. To také vedlo v roce 1982 ke "smetení" nejvyššího managementu církve.

Hubbard, který byl do té doby brán jako "neobviněný spolu-konspirátor" v operaci "Bílý sníh" (White Snow), se ztratil z dohledu veřejnosti. Během několika následujících let, kolovaly pověsti o jeho místě pobytu – že je na moři, že je na ostrově, … Ale ve skutečnosti byl Hubbard na svém izolovaném ranči, Whispering Wind, nedaleko města Creston v kalifornské poušti. Byl obklopen malým počtem scientologických funkcionářů a byl tam také jeho lékař, Dr. Eugene Denk, který léčil řadu jeho chorob včetně chronické pankreatitidy (nemoc slinivky břišní). 17. ledna 1986 měl vážný záchvat. O týden později zemřel ve svém obytném přívěsu (Blue Bird motor home, ročník 1982) na svém pozemku. Bylo mu sedmdesát čtyři let.

Blue Bird motor home
Blue Bird motor home, ročník 82.

Po Hubbardově smrti jeho ambiciózní pětadvacetiletý pomocník, David Miscavige, který se zakrátko stane vůdcem církve, oznámil, že zakladatel Scientologie opustil své zdravé tělo a přešel do jiné dimenze. V souladu s Hubbardovým přáním bylo jeho tělo spáleno během 24 hodin. Neproběhla žádná pitva. Ale zpráva soudního lékaře popisuje otce Scientologie značně zchátralého: neholený s dlouhými slabými bílo zrzavými vlasy a zanedbanými nehty na rukách i na nohách. V Hubbardově těle koloval lék Vistaril (antidepresivní lék se složkou hydroxyzin), jenž, jak později vypověděli jeho asistenti, byl pouze jeden z celé řady léků, které Hubbard již dlouhé roky užíval.

Tyto skutečnosti byly udržovány v přísné tajnosti scientologickými funkcionáři. Církev bude později jmenována Hubbardovým nástupcem v souladu s jeho poslední vůlí, která byla pozměněna a podepsána jen jeden den před jeho smrtí. V ní Hubbard postupuje autorská práva ke svému veškerému dílu a také podstatnou část svého majetku. Nepostupuje je však Hubbardově manželce a pěti dětem tak, jak to bylo v původní závěti, ale Scientologické církvi.

Dnes má každý scientologický kostel zvláštní kancelář, která je vyhrazena pro Hubbarda. Obvykle se nachází v přízemí a je pečlivě zařízena stolem, knihami, židlí, pery, poznámkovými bloky, atd., jako by Zakladatel mohl kdykoli přijít.

* * *

ODKAZY

 • Web ROLLING STONE, www.rollingstone.com
 • Wikipedia o časopisu Rolling Stone, anglicky
 • TIME (about Scientology):
  Vzkvétající kult chamtivosti a moci, R-factor
  The Thriving Cult of Greed and Power, www
  The Scientologists and me, www
  Mining money in Vancouver, www
 • REFLEX: Scientologické peklo, www
  Řekni ne sektám, www

© 2008-2011 www.R-FACTOR.cz / aktualizováno 31.07.2011

DOPORUČUJEME
Logo Rolling Stone

UVNITŘ SCIENTOLOGIE

REPORTÁŽ

časopisu Rolling Stone popisuje Scientologickou církev, její nápravné programy a ideologickou indoktrinaci.

@

Galaktický krutovláce Xenu.

ZA MOSTEM JE XENU

KNIHA

popisuje život v sektě. Jak se Margery dostala k scientologům a jak přišla téměř o všechno; o peníze, iluze a málem i o svou rodinu a život.

@

Ilustrace k filmu 1984 podle románu Goerga Orwella.

GEORGE ORWELL, 1984

FILM

natočený podle Orwellova románu 1984. Hubbard v jedné přednášce řekl, že takto by vypadal svět při tajném používání scientologie.