www.r-factor.cz: málo známé informace o scientologické církvi (sektě) a jejích aktivitách jako jsou Dianetika, LITE, PERFORMIA, Business Success, BASIC...

UVNITŘ SCIENTOLOGIE, díl 3/10

Ať vyrazíte v centru Clearwateru kamkoli, vždy vás sledují bezpečnostní kamery. Je jich tam zhruba stovka a zabírají všechny scientologické nemovitosti včetně několika hotelů, dřívější banky a množství administrativních budov. Kamery jsou nasměrovány jak na samotné budovy, tak i na ulici.

Zatímco někoho by toto mohlo znepokojovat, slečna Natalie Walet (17 let) si myslí, že je to normální. "Je to jen prvek bezpečnosti," říká nad šálkem kávy v kavárně Starbucks v centru města. Poznamenává, že scientologické budovy byly zohyzděny graffity a pravidelně se před nimi demonstruje, což ona vnímá jako znak náboženské netolerance. "Je to církev, kterou řada lidí nemá ráda a někteří lidé jsou kreténi," říká Natalie. Pak ještě dodala, že většina lidí v Clearwateru "má velmi vysoká měřítka a vysokou morálku – jsou to etičtí lidé."

Krásná dívka s dlouhým černým copem, Natalie, se narodila a vyrostla v prostředí Scientologie. Oba její rodiče i babička jsou členy církve. Ona se angažuje v scientologických centrech okolo Clearwateru. Ale církev má i jiná, vzdálená centra, včetně organizační centrály v Los Angeles, kde sídlí mocná "Church of Scientology International" (Mezinárodní Scientologická církev). Dalším scientologickým centrem je Freewind. Je to 140 metrů dlouhá loď, která kotví v Curacao a je využívána jako výcvikové středisko a místo pro scientologické sjezdy a také jako prázdninová destinace pro elitní scientology, včetně Cruise a Johna Travolty. A je tady také "Gold Base" (Zlatá základna), což je exkluzivní základna v poušti. Je určena pro RTC (Religious Technology Center – Centrum náboženské technologie), což je finanční centrum církve. Tato pouštní základna je umístěna 130 kilometrů jihovýchodně od Los Angeles a je domovem Davida Miscavige, charismatického pětapadesátiletého vůdce Mezinárodní Scientologické církve.

Scientology David Miscavige
David Miscavige, vůdce Scientologů.

Scientology Gold Base
Mapa základny Gold Base, r-factor pdf.

Scientology Freewind
Scientologická loď Freewind (POZOR, je v ní nebezpečný modrý azbest).

Nataliin každodenní život je hloubání v Hubbardových spisech. Scientologické děti jsou vychovávány velmi odlišně než děti běžné populace. Většina z nich, tak jako Natalie, je vychována zvláštními lektory a jsou zapsány do soukromé školy provozované scientology, které používají Hubbardem schválené studijní postupy. Většina dětí je také dána na kurz do církve, kde se jak děti, tak i dospělí učí sebeovládání, soustředění a komunikačním schopnostem. Natalie byla zapsána do kurzu na svou vlastní žádost. Tehdy jí bylo 7 nebo 8 let.

Je parná noc a Natalie je oblečena v černé halence s krátkými rukávy a v těsných džínách; její krátké okousané nehty jsou červeně nalakované. Zapaluje si cigaretu Marlboro Menthol. Kouření je Nataliina jediná neřest. Nikdy nepila alkohol ani nebrala žádné drogy ani léky - "jen zřídkakdy si vezmu Tylenol," říká (Tylenol je americká značka léku s paracetamolem, tj. lze přirovnat k léku typu Coldrex, Fervex, Paramax, ...). "Ale vezmu si ho jen, když mě hlava bolí fakt moc." Toto připouští s pocitem studu. Považuje to za vadu, protože scientologové nahlíží na řadu nemocí jako na psychosomatické a nevěří, že lékař může pomoci; nevěří dokonce ani acylpyrinu.

Jako ostatní scientologové, posuzuje Natalie své tělo jako pouze dočasný dopravní prostředek. Uvažuje o sobě jako o nesmrtelné bytosti, nebo "thetanovi", což znamená, že již prožila biliony let a bude pokračovat v znovuzrozeních zas a znovu. Mnoho východních náboženství má podobné představy a Natalie velmi rychle poznamená, že Scientologie je "vlastně takové základní náboženství – je náboženstvím náboženství. Věří v řadu stejných morálních představ, jako jiná náboženství." Co je ale na Scientologii zvláštní, říká Natalie, je, že "přináší funkční aplikovanou technologii, kterou lze použít v dennodenním životě."

"Technologie" nebo také "tech", tak nazývají scientologové teorie, metody a principy, které zastával L. Ron Hubbard. Natalie mu říká jednoduše "LRH" (i v Čechách zaslechnete anglickou výslovnost: el-ár-ejč, často i zkomolenou na el-er-ejč). Pro oddané scientology je Hubbard prorokem, učitelem i zachráncem; někteří scientologové přikládají Hubbardovi větší důležitost než Kristovi a Hubbardovo slovo považují za svaté. Hubbard byl plodným autorem po celou dobu svého života; existují miliony zaznamenaných slov, která jsou mu přisuzována. Hrubým odhadem čtvrt milionu z nich obsahuje Dianetika. Ta je nejlépe prodávanou kvazi-vědeckou svépomocnou knihou a je nejznámějším scientologickým textem.

Kniha Dianetika, která vyšla v roce 1950, tvrdí, že zdroj nemocí (ať už duševních či fyzických) může být zpětně vystopován až k duševním jizvám, které nazývá "engramy". Engramy pramení z dávných, dokonce prenatálních (v době před porodem) zážitků a zůstávají uzavřeny v lidském podvědomí, či jak scientologové říkají, v "reaktivní mysli". Pro osvobození člověka od reaktivní mysli používá postup ukončený stavem "Clear" (čti "klír" z angličtiny znamená čistý, vyčištěný). Dianetika a později Scientologie káže regresivní (postupující zpět) terapeutický postup nazývaný auditing, který zahrnuje znovuprožití jedincovi minulé události za účelem vymazání jeho engramů.

kniha Dianetika
Kniha Dianetika.

Natalie je fanynkou auditingu; něco dělá již od raného dětství. Většina auditingu se provádí se zařízením, které pojmenovali elektropsychometr, nebo zkráceně e-metr. Často bývá přirovnáván k detektoru lži. Měří malé elektrické proudy, které prochází tělem a mění se v závislosti na auditorových otázkách.

Scientology E-metr
Elektropsychometr, e-metr.

Scientologové věří, že e-metr zaznamená myšlenky reaktivní mysli a může pomoci vykořenit nevědomé lži. Jak Natalie vysvětluje, e-metr je "jako průvodce, který auditorovi pomáhá v tom, aby věděl jaké otázky položit." "Někdy," vysvětluje dále, "si nemusíte pamatovat určitou událost a nemusíte vědět, co zapříčiňuje vaše problémy. Ale budete tak dlouho hledat až prostě vykřiknete: 'Do prdele, tak tohleto to bylo!'" Natalie se směje a pokračuje: "a pak se budete cítit daleko lépe."

Natalie právě začala svou cestu k scientologickému osvícení, známou jako "Most k absolutní svobodě". Existují určité úrovně nebo stupně Mostu a klíč k postupu "vzhůru" je auditing: scientologové věří, že stovky, pokud ne tisíce, auditovacích sezení jim pomohou vyřešit jejich problémy a i napravit etické přestupky. Asi tak, jako to katolíci mohou udělat u zpovědi se svými hříchy. Bezpodmínečný cíl každého auditovacího sezení je mít "zisk", okamžik poznání, který může trvat pár minut, hodin nebo i dokonce několik týdnů. Scientologové nesmí opustit auditovací sezení dokud jejich auditor není s výsledkem spokojen.

Most k absolutní svobodě / Bridge to Total Freedom Scientology
Most k absolutní svobodě. Zvětšit.

Dosud dostávala Natalie většinu svého auditingu zdarma, přes své rodiče, kteří oba pracují pro církev. Ale většina scientologů platí obrovské sumy za tyto služby. Na rozdíl od ostatních náboženství, Scientologie si účtuje všechny své náboženské služby. Auditing se prodává v blocích po 12,5 hodinách; říká se tomu "intenziv". Jeden intenziv může stát od 750 USD za úvodní sezení až po 8.000-9.000 USD pro pokročilé auditingy. Když se církve ptáme na peníze, církevní funkcionáři se začínají bránit. "Chcete dostat pravdivou odpověď? Pokud bychom mohli vše nabídnout zdarma, udělali bychom to," říká Rinder. Jiný funkcionář se přidává: "Nemáme ale za sebou 2000 let získávání majetku, abychom to dnes mohli dělat jinak." Vedoucí církve připouští: "Ale scientologové nejsou sami. Kupříkladu mormoni očekávají, že jim členové budou platit desetinu svého výdělku."

Přesto náboženští učenci poznamenávají, že se jedná o netradiční přístup. "Mezi věcmi, které činí toto hnutí tak kontroverzním," říká S. Scott Bartchy, ředitel centra pro studium náboženství při UCLA ( ), "patří jejich tvrzení, že jejich způsoby terapie jsou vědecké a že pravda může být vyjevena pouze těm, kteří mají peníze, aby si koupili postup k různým dalším úrovním vedoucím ke stavu "Clear". Je to tento prostý požadavek peněz, který řadu pozorovatelů vede k názoru, že celý projekt vypadá spíše jako byznys, než jako náboženství." Absolvování jednotlivých stupňů "Mostu k absolutní svobodě" je proces, který může trvat roky a stát desítky a často stovky tisíc dolarů. Jedna starší scientoložka mi sdělila, že "darovala" 250.000 USD během dvaceti let. Někteří scientologové mohou utratit rodinné úspory a své domovy zatížit hypotékou jen proto, aby mohli platit příslušné poplatky. Řada z nich také, jako třeba Nataliiny rodiče, pracují pro místní scientologický kostel a to pak mohou dostat auditing a kurzy zdarma.

S. Scott Bartchy
S. Scott Bartchy

Oba mí rodiče jsou Clear, říká Natalie. Její babička je čímsi, co se nazývá "Operující Thetan", nebo "OT"“ To je také Tom Cruise, který je téměř na vrcholu scientologického "Mostu". Je na stupni OT VII. OT jsou scientologická elita – osvícené bytosti, kterým je řečeno, že mají úplnou "kontrolu" nad sebou samým a svým okolím. OT údajně mohou pohybovat neživými objekty skrze svou mysl, mohou opouštět svá těla kdy se jim zachce a telepaticky komunikovat a řídit chování zvířat i lidí. Na nejvyšší úrovni jsou zcela osvobozeny od fyzikálního vesmíru do té míry, kdy mohou duševně ovládat to, čemu scientologové říkají MEST: hmota, energie, prostor a čas (MEST je zkratka z anglických názvů pro hmotu = matter, energii = energy, prostor = space a čas = time).

* * *

ODKAZY

 • Web ROLLING STONE, www.rollingstone.com
 • Wikipedia o časopisu Rolling Stone, anglicky
 • TIME (about Scientology):
  Vzkvétající kult chamtivosti a moci, R-factor
  The Thriving Cult of Greed and Power, www
  The Scientologists and me, www
  Mining money in Vancouver, www
 • REFLEX: Scientologické peklo, www
  Řekni ne sektám, www

© 2008-2011 www.R-FACTOR.cz / aktualizováno 31.07.2011

DOPORUČUJEME
Logo Rolling Stone

UVNITŘ SCIENTOLOGIE

REPORTÁŽ

časopisu Rolling Stone popisuje Scientologickou církev, její nápravné programy a ideologickou indoktrinaci.

@

Galaktický krutovláce Xenu.

ZA MOSTEM JE XENU

KNIHA

popisuje život v sektě. Jak se Margery dostala k scientologům a jak přišla téměř o všechno; o peníze, iluze a málem i o svou rodinu a život.

@

Ilustrace k filmu 1984 podle románu Goerga Orwella.

GEORGE ORWELL, 1984

FILM

natočený podle Orwellova románu 1984. Hubbard v jedné přednášce řekl, že takto by vypadal svět při tajném používání scientologie.