www.r-factor.cz: málo známé informace o scientologické církvi (sektě) a jejích aktivitách jako jsou Dianetika, LITE, PERFORMIA, Business Success, BASIC...

Geir Isene - bývalý norský člen scientologické církve.

LISA MCPHERSON

* 10. 2. 1959 USA
† 5. 12. 1995 (36 let) Flag, Clearwater, Florida, USA

Lisa McPherson byla členkou Scientologické církve, která zemřela na plicní embolii, když byla v péči FSO (Flag Service Organization), pobočky Scientologické církve. Po její smrti byla Scientologická církev obviněna ze dvou těžkých zločinů: "zneužití a/nebo zanedbání nemocných osob" a "neoprávněné provozování lékařské praxe".

Obvinění proti Scientologické církvi byla stažena poté, co byla změněna příčina jejího úmrtí z "neurčeno" na "nehodu" 13. 6. 2000.

3. 8. 2001 je scientologický lékař Dr. David I. Minkoff (OT 8) pokutován 10.000 USD za předepsání léků pro McPhersonovou aniž se s ní setkal a prohlédl ji. 1 rok pak nesmí vykonávat činnost lékaře.

Soudní spor rodiny se Scientologickou církví byl urovnán 28. 5. 2004.

POZADÍ

V roce 1994 Lisa McPhersonová, která se stala scientoložkou ve svých 18 letech, se přestěhovala z texasského Dallasu do Clearwateru na Floridě zároveň se svým zaměstnavatelem, vydavatelstvím AMC, které v té době vlastnila Bennatta Slaugheter a většina zaměstnanců byli scientologové. V červnu 1995 ji církev dala do programu Introspection Rundown (viz také video o Martine Boublilové) kvůli její duševní nestabilitě. Lisa prošla tímto programem a v září atestovala stav Klír.

18. listopadu byla McPhersonová účastnicí menší automobilové nehody. Záchranáři ji ošetřili ambulantně, ale když si začala svlékat oblečení, rozhodli se ji vzít do nemocnice. Lisa poznamenala, že si svlékala oblečení v naději, že bude vyšetřena. Personál nemocnice souhlasil, že je nezraněna, ale doporučil hospitalizaci přes noc kvůli pozorování. McPhersonová odmítla svou hospitalizaci a pozorování, když zakročili její kolegové - scientologové. S nimi pak po krátké prohlídce odešla z nemocnice.

Soudce Frank Quesada (obvod Pinellas-Pasco) to shrnul:
Lisa McPherson odmítla psychiatrické pozorování nebo nemocniční hospitalizaci; ona vyjádřila své přání být v náboženské péči a obdržet pomoc od svých kolegů věřících.

Podle Scientologické církve byla McPhersonová převezena na pozemní základnu Flag aby si "odpočinula a relaxovala", ale výpovědi ukazují, že McPhersonová tam byla přivezena na další Introspection Rundown.

Advokát Mark McGarry charakterizoval pobyt Lisy na základně Flag jako "izolované pozorování".
Poté, co jsem hovořil s velkou řadou svědků, to vnímám tak, že důvod, proč byla v církvi, opravte mne, pokud se mýlím, bylo to, že měla nějaké duševní problémy a vy jste ji chtěli stabilizovat pomocí izolace s dozorem. A jakmile byla v izolaci, tak tu byl postup, který jste na ni chtěli uplatnit a ten postup se jmenuje Introspection Rundown.

Církev ubytovala McPhersonovou v kabině a držela ji pod 24 hodinovým dohledem. O každém dnu péče o McPhersonovou byla vedena zpráva. Záznamy byly psány ručně na obyčejný papír. Většina těchto záznamů se zachovala, ale záznamy posledních 3 dnů byly sumarizovány z originálů a originály byly zkartovány. Brian J. Anderson, velící důstojník scientologické OSA (Office of Special Affairs - Kancelář pro zvláštní záležitosti) v Clearwateru řekl ve své výpovědi:
Viděl jsem ručně psané poznámky, a zběžně jsem překontroloval, jestli souhlasí se souhrnnou zprávou. A protože souhlasily, tak jsem ty ručně psané záznamy vyhodil a uchoval si souhrnnou zprávu.

Záznamy McPhersonové shrnují posledních 17 dní jejího života: McPhersonová byla roztržitá a někdy násilná, její nehty byly ostříhány, aby nemohla poškrábat ani sama sebe, ani personál. Měla pohmožděné ruce i nohy od úderů do zdí. Měla problémy se spánkem a byly jí podávány přírodní potravinové doplňky a lék na spaní (chloral hydrate). Vypadala nemocná a měla boláky; "Vypadala nemocná, jako kdyby měla spalničky na tváři." Opakovaně odmítala jídlo a proteinové koktejly, které jí personál nabízel. 26. a 30. 11., 3. a 4. 12. se personál pokoušel ji nakrmit, ale vše vyplivla. Scientologům, kteří se ptali na toto jednání bylo řečeno, aby "šli pryč" ("butt out").

5. 12. 1995 personál církve kontaktoval Davida Minkoffa (OT 8), scientologického lékaře, který už dvakrát předepsal léky (Valium a chloral hydrate) pro McPhersonovou aniž by ji viděl a prohlédl. Požadovali po něm, aby předepsal McPhersonové antibiotika, protože se zdálo, že má nějakou infekci. Minkoff odmítl a řekl, že by McPhersonová měla jet do nemocnice a že on ji musí vidět dříve, než jí cokoli předepíše. Scientologové namítali, že by McPhersonová mohla být dána do psychiatrické péče. Janice Johnson tvrdila, že Lisa byla dýchavičná a dýchání jí cestou dělalo potíže. Nicméně scientologové projeli s Lisou McPherson okolo 4 nemocnic, než dojeli do svého cíle, nemocnice, kde Minkoff pracoval. Ta byla vzdálena 45 minut severně od Clearwateru. Tam už ale Lisa dojela bez známek života a ačkoli ještě 20 minut probíhaly oživovací pokusy, byla následně prohlášena za mrtvou.

Scientologové zavolali rodině Lisy, aby jim řekli, že Lisa zemřela na meningitidu nebo na krevní embolii 5. 12. 1995, když byla ve Fort Murray na "relaxaci a odpočinku". Vyšetřování podezření okolo smrti začalo následující den a byla provedena pitva.

Každý rok, při výročí smrti Lisy probíhají před scientologickými kancelářemi demonstrace.

ČASOVÝ PRŮBĚH

1995

 • 18. 11. dopravní nehoda, hospitalizace a vzápětí propuštění do péče scientologů
 • 18. 11. - 5. 12. izolace Lisy a její 24 hodinové sledování na základně Flag
 • 5. 12. převoz za doktorem Minkoffem a úmrtí Lisy McPhersonové

1997

 • 19. 2. žaluje rodina Lisy McPhersonové Scientologickou církev a jednotlivé osoby, které byly zapleteny do její smrti. Církev tvrdí, že neudělala nic špatného [www].

1998

 • 15. 9. Dr. David Minkoff odsouzen za svůj podíl na smrti Lisy zaplatit pozůstalým 100.000 USD.[www]
 • 13. 11. byla církev obviněna ze dvou těžkých zločinů v případě smrti Lisy McPherson; "zneužití a/nebo zanedbání invalidních osob" a "neoprávněné provozování lékařské praxe", zločiny 3. stupně; první takovéto obvinění ve Spojených státech proti Scientologické církvi.[www] Byla obviněna církev jako společnost, ale žádní jednotlivci a maximální pokuta hrozila 15.000 USD a soudní náklady.[www]

1999

 • 6. 12. floridský státní zástupce Bernie McCabe odpovídá na Scientologické pokusy o zrušení procesu.[www][www]

2000

 • 23. 2. Joan Wood mění příčinu smrti Lisy McPherson na "nehodu".
 • February 23 - Medical examiner Joan Wood changed the cause of death of Lisa McPherson to an "accident." "Gone from the new report is the original reference to the bed rest and dehydration. Wood still traces the death to a blood clot behind McPherson's knee. But she lists McPherson's psychosis and a minor auto accident as major factors."[www]
 • 8. 3. A group of more than 200 Scientologists moved to have the criminal case dismissed on the claim that it had "chilled the religious rights of every Scientologist" and that other Scientologists were now being treated with concern, suspicion or ridicule by non-Scientologists. A central point of the motion was that McPherson had undergone the Introspection Rundown, which the brief putting forth the motion called an "entirely religious" practice.[www]
 • 4. 4. - Scientology moved to have the entire criminal case dismissed. "The entire basis for the state's prosecution of this case has now collapsed," begins one of the many Scientology legal briefs arguing the case should be dismissed.[www]
 • 12. 6. - On the advice of Assistant State Attorney Douglas Crow, State Attorney Bernie McCabe dropped the criminal charges against the Church. According to a memo by Crow, medical examiner Joan Wood could not be counted on to confidently testify:

2001

 • 3. 8. je scientolog "OT 8" Dr. David I. Minkoff pokutován 10.000 USD za předepsání léků McPhersonové na žádost scientologických ošetřovatelů bez toho, aby ji prohlédl. Rok nesměl vykonávat svou činnost.[www]

2002

 • 29. 4. církev obviňuje zástupce McPhersonových, Kena Dandara, z profesních prohřešků a křivé přísahy a snaží se ho odstranit z procesu. [www]
 • 22. 6. Pinellas-Pasco Circuit Judge Frank Quesada dismissed the count alleging that McPherson was falsely imprisoned on the McPherson's civil suit.

2003

 • August - The church of Scientology sued attorney Ken Dandar for breach of contract, for having added David Miscavige to the wrongful death lawsuit despite a mutual agreement not to add additional defendants. In a 2003 jury trial, Scientology asked for over two million dollars in damages, but received only $4,500 in attorney fees and no punitive damages.[www][www]

2004

 • 28. 5. civilní soud mezi rodinou McPherson a Scientologickou církví byl ukončen dohodou s nezveřejněnými podmínkami.[www][www]

2009

 • 22. 6. Mark Rathbun, dřívější člen Scientologické církve, připouští, že dal příkazy církvi ke zničení záznamů, které se týkaly tohoto případu. [www]

ODKAZY

© 2008-2011 www.R-FACTOR.cz / aktualizováno 31.07.2011

DOPORUČUJEME
Logo Rolling Stone

UVNITŘ SCIENTOLOGIE

REPORTÁŽ

časopisu Rolling Stone popisuje Scientologickou církev, její nápravné programy a ideologickou indoktrinaci.

@

Galaktický krutovláce Xenu.

ZA MOSTEM JE XENU

KNIHA

popisuje život v sektě. Jak se Margery dostala k scientologům a jak přišla téměř o všechno; o peníze, iluze a málem i o svou rodinu a život.

@

Ilustrace k filmu 1984 podle románu Goerga Orwella.

GEORGE ORWELL, 1984

FILM

natočený podle Orwellova románu 1984. Hubbard v jedné přednášce řekl, že takto by vypadal svět při tajném používání scientologie.